Skip to content

150 Maple Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1978

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block1901
Lot29
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF-2-UG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,888
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,300
36%
Improvement Value:$267,800
64%
Total Assessment$417,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,252+0.6%
2024$10,190+1.5%
2023$10,038+3.2%
2022$9,723+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 2994, Page 168

Property Built

Built

Year Built: 1978