Skip to content

26 Maple Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block2001
Lot10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description2S F O 1UG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,867
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,100
33%
Improvement Value:$221,400
67%
Total Assessment$331,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,127+0.3%
2024$8,103+9.8%
2023$7,379+3.2%
2022$7,147+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925