Skip to content

27-31 Church St

Franklin, NJ 07416

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 28, 2015

Property Information

Block2003
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class45
Description5 APT
Dwellings4
ZoningR-3
Sq Footage4,320
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,500
17%
Improvement Value:$492,900
83%
Total Assessment$592,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,647-0.1%
2024$14,656+19.4%
2023$12,271+3.2%
2022$11,885+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 2665, Page 95

Property Built

Built

Year Built: 1900