Skip to content

287 Wildcat Rd

Franklin, NJ 07416

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 7, 2013

Property Information

Block2102
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-AG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,248
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,500
37%
Improvement Value:$242,500
63%
Total Assessment$382,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,158+0.4%
2024$9,118+1.5%
2023$8,984+3.3%
2022$8,694+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1967