Skip to content

18 Fox Hill Dr

Franklin, NJ 07416

Built 1995

Last Sale Price
$277,750
Last Sale Date
Dec 22, 2016

Property Information

Block2801
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF-L-AG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,232
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,700
27%
Improvement Value:$351,200
73%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,959+1.0%
2024$11,839+17.5%
2023$10,079+3.2%
2022$9,763+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$277,750

From:

To:

Sq Ft2,232DeedBook 3413, Page 660Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 2636, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1995