Skip to content

11 Fox Hill Dr

Franklin, NJ 07416

Built 1992

Last Sale Price
$249,900
Last Sale Date
Nov 11, 2008

Property Information

Block2804
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-BG
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,344
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,100
32%
Improvement Value:$255,200
68%
Total Assessment$374,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,249+1.4%
2024$9,126+8.8%
2023$8,389+3.2%
2022$8,125+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$249,900
DeedBook 3214, Page 790

Property Built

Built

Year Built: 1992