Skip to content

5 Green St

Franklin, NJ 07416

Built 1910

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
May 30, 1996

Property Information

Block305
Lot12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF-O-UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,188
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,700
42%
Improvement Value:$143,100
58%
Total Assessment$246,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,828+0.8%
2024$5,784+1.0%
2023$5,729+3.2%
2022$5,549+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2149, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1910