Skip to content

42 Scott Rd

Franklin, NJ 07416

Built 2009

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Apr 20, 2010

Property Information

Block501
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,520
Acreage1.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,600
27%
Improvement Value:$368,500
73%
Total Assessment$502,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,495-0.1%
2024$12,503+3.4%
2023$12,094+3.2%
2022$11,714+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 3248, Page 495

Property Built

Built

Year Built: 2009