Skip to content

391 Rutherford Ave

Franklin, NJ 07416

Built 1949

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 15, 2015

Property Information

Block601
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF-F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,902
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,700
38%
Improvement Value:$174,800
62%
Total Assessment$280,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,707+0.8%
2024$6,653-14.1%
2023$7,748+3.2%
2022$7,505+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2671, Page 66

Property Built

Built

Year Built: 1949