Skip to content

197 Main St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$149,100
Last Sale Date
Apr 30, 2002

Property Information

Block602
Lot15
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1.5SF F
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,312
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
33%
Improvement Value:$180,900
67%
Total Assessment$271,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,524-12.0%
2024$7,416+7.8%
2023$6,878+3.2%
2022$6,662+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$149,100
DeedBook 2633, Page 293

Property Built

Built

Year Built: 1920