Skip to content

37 John Wilton St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Dec 30, 2022

Property Information

Block604
Lot14
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage816
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,600
46%
Improvement Value:$122,800
54%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,329+5.5%
2024$5,051+14.2%
2023$4,424+3.2%
2022$4,285+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft816DeedBook 10224, Page 625Recorded1/9/2023

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3207, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1920