Skip to content

14 Sterling St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block609
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page6

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage864
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,300
44%
Improvement Value:$128,900
56%
Total Assessment$230,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,409+0.9%
2024$5,362-5.5%
2023$5,672+3.2%
2022$5,493+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000
Sq Ft864DeedBook 3530, Page 859Recorded9/10/2019

Property Sale

Sale
$29,500
DeedBook 1011, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1920