Skip to content

10 Rapole St

Franklin, NJ 07416

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 2016

Property Information

Block701
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,140
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,800
49%
Improvement Value:$128,800
51%
Total Assessment$254,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,372+1.4%
2024$6,283-7.5%
2023$6,792+3.2%
2022$6,579+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1952