Skip to content

36 Mabie St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2003

Property Information

Block702
Lot13
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage744
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
44%
Improvement Value:$127,600
56%
Total Assessment$227,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,435+0.8%
2024$5,390-1.5%
2023$5,471+3.2%
2022$5,299+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920