Skip to content

31 Butler St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$99,000
Last Sale Date
Aug 22, 1991

Property Information

Block704
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R-UG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,008
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,100
36%
Improvement Value:$184,400
64%
Total Assessment$287,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+0.5%
2024$6,832+0.9%
2023$6,772+3.2%
2022$6,559+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 1810, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1920