Skip to content

1 North St

Franklin, NJ 07416

Built 1950

Last Sale Price
$152,500
Last Sale Date
Jun 24, 2004

Property Information

Block705
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,400
48%
Improvement Value:$101,600
52%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,554+1.0%
2024$4,508-15.1%
2023$5,311+3.2%
2022$5,144+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$152,500
DeedBook 2832, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1950