Skip to content

4 North St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$2,500
Last Sale Date
May 7, 1979

Property Information

Block706
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,008
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,300
44%
Improvement Value:$138,500
56%
Total Assessment$248,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,860+0.9%
2024$5,806-8.0%
2023$6,312+3.2%
2022$6,114+4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$2,500
DeedBook 1030, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1920