Skip to content

9 South St

Franklin, NJ 07416

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Dec 16, 2016

Property Information

Block709
Lot9
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page7

Building Details

Building Class17
Description1SF-R
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,056
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,700
42%
Improvement Value:$146,900
58%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,001+0.7%
2024$5,958+8.7%
2023$5,483+3.2%
2022$5,311+4.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 3412, Page 727Recorded12/29/2016

Property Sale

Sale
$110,900

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 3379, Page 962Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3087, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1920