Skip to content

29-31 Junction St

Franklin, NJ 07416

Built 1970
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 29, 2022

Property Information

Block905
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFranklin Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description2 BLDG-16 APT
Dwellings16
ZoningB-2
Sq Footage14,080
Acreage1.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
34%
Improvement Value:$1,074,700
66%
Total Assessment$1,634,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,617+9.0%
2024$38,182+2.0%
2023$37,416+3.2%
2022$36,240+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$1,035,000

From:

To:

DeedBook 3337, Page 753Recorded6/19/2014

Property Built

Built

Year Built: 1970