Skip to content

315 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1965

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1001
Lot1.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage1,366
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,800
42%
Improvement Value:$138,100
58%
Total Assessment$237,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,415+4.4%
2024$7,101-0.2%
2023$7,116+0.5%
2022$7,078+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1271, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1965