Skip to content

5 Meadow Ln

Newton, NJ 07860

Built 1993

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
May 12, 2006

Property Information

Block1001
Lot15.10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF2BG
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,202
Acreage3.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,800
39%
Improvement Value:$231,100
61%
Total Assessment$378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,560+4.5%
2024$11,060-0.2%
2023$11,083+0.5%
2022$11,022+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 3038, Page 342

Property Sale

Sale
$202,150
DeedBook 1962, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1993