Skip to content

7 Meadow Ln

Newton, NJ 07860

Built 1993

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1001
Lot15.11
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,394
Acreage3.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$149,600
39%
Improvement Value:$233,200
61%
Total Assessment$382,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,932+4.4%
2024$11,427-0.2%
2023$11,450+0.5%
2022$11,388+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1993