Skip to content

9 Meadow Ln

Newton, NJ 07860

Built 1993

Last Sale Price
$374,900
Last Sale Date
Oct 25, 2000

Property Information

Block1001
Lot15.12
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,974
Acreage7.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,100
39%
Improvement Value:$267,800
61%
Total Assessment$438,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,681+4.4%
2024$13,101-0.2%
2023$13,128+0.5%
2022$13,057-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$374,900
DeedBook 2503, Page 12

Property Sale

Sale
$295,210
DeedBook 1946, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1993