Skip to content

4 Meadow Ln

Newton, NJ 07860

Built 1993

Last Sale Price
$218,825
Last Sale Date
Jul 9, 1993

Property Information

Block1001
Lot15.16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,327
Acreage4.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,800
38%
Improvement Value:$250,800
62%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,705+4.4%
2024$12,167+1.5%
2023$11,991+0.5%
2022$11,927+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$218,825
DeedBook 1937, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1993