Skip to content

12 Hollyhock Way

Newton, NJ 07860

Built 1996

Last Sale Price
$602,000
Last Sale Date
Dec 4, 2023

Property Information

Block1001
Lot15.23
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,262
Acreage1.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,900
36%
Improvement Value:$226,300
64%
Total Assessment$353,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009+5.7%
2024$10,415-0.2%
2023$10,436+0.5%
2022$10,380+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$602,000
Sq Ft2,262DeedBook 10285, Page 355Recorded12/7/2023

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 3227, Page 726

Property Sale

Sale
$257,388
DeedBook 2162, Page 119

Property Built

Built

Year Built: 1996