Skip to content

8 Primrose Pl

Newton, NJ 07860

Built 1996

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 16, 2020

Property Information

Block1001
Lot15.29
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,262
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,500
34%
Improvement Value:$246,800
66%
Total Assessment$376,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,729+4.4%
2024$11,233+0.7%
2023$11,156+0.5%
2022$11,097+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,262DeedBook 3574, Page 110Recorded12/4/2020

Property Sale

Sale
$250,615
DeedBook 2167, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1996