Skip to content

12 Primrose Pl

Schooleys Mountain, NJ 07870

Built 1996

Last Sale Price
$411,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block1001
Lot15.31
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,119
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,900
34%
Improvement Value:$224,200
66%
Total Assessment$338,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,539+4.4%
2024$10,092-0.2%
2023$10,113+0.5%
2022$10,058+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$411,000
DeedBook 2796, Page 25

Property Sale

Sale
$260,100
DeedBook 2162, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1996