Skip to content

9 Larkspur Ln

Newton, NJ 07860

Built 1999

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Sep 20, 2011

Property Information

Block1001
Lot15.45
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,227
Acreage1.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,600
35%
Improvement Value:$240,000
65%
Total Assessment$371,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,583+4.4%
2024$11,092-0.2%
2023$11,115+0.5%
2022$11,055+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 3278, Page 418

Property Sale

Sale
$337,000
DeedBook 2492, Page 138

Property Sale

Sale
$290,961
DeedBook 2379, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1999