Skip to content

6 Betony Ct

Newton, NJ 07860

Built 1998

Last Sale Price
$283,385
Last Sale Date
Oct 23, 1998

Property Information

Block1001
Lot15.48
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,508
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
32%
Improvement Value:$283,700
68%
Total Assessment$415,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,957+4.4%
2024$12,409-0.2%
2023$12,434+0.5%
2022$12,367+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$283,385
DeedBook 2326, Page 248

Property Built

Built

Year Built: 1998