Skip to content

10 Betony Ct

Newton, NJ 07860

Built 1998

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block1001
Lot15.50
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,286
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,100
38%
Improvement Value:$216,300
62%
Total Assessment$351,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,953+4.4%
2024$10,489+0.4%
2023$10,448+0.5%
2022$10,392+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 3289, Page 992

Property Sale

Sale
$248,970
DeedBook 2330, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1998