Skip to content

12 Betony Ct

Newton, NJ 07860

Built 1998

Last Sale Price
$247,900
Last Sale Date
Sep 21, 1998

Property Information

Block1001
Lot15.51
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,299
Acreage1.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,600
37%
Improvement Value:$226,700
63%
Total Assessment$357,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,137+4.4%
2024$10,665-0.2%
2023$10,687+0.5%
2022$10,630+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$247,900
DeedBook 2316, Page 157

Property Built

Built

Year Built: 1998