Skip to content

7 Betony Ct

Newton, NJ 07860

Built 1999

Last Sale Price
$278,245
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block1001
Lot15.56
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,262
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
36%
Improvement Value:$224,800
64%
Total Assessment$350,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,938+4.4%
2024$10,474-0.2%
2023$10,495+0.5%
2022$10,439+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$278,245
DeedBook 2350, Page 222

Property Built

Built

Year Built: 1999