Skip to content

5 Betony Ct

Newton, NJ 07860

Built 1999

Last Sale Price
$274,900
Last Sale Date
Jul 26, 1999

Property Information

Block1001
Lot15.57
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,325
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,100
36%
Improvement Value:$226,500
64%
Total Assessment$352,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,991+4.4%
2024$10,525-0.2%
2023$10,546+0.9%
2022$10,448+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$274,900
DeedBook 2390, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1999