Skip to content

2 Windy Brow Manor

Newton, NJ 07860

Built 2003

Last Sale Price
$749,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block1001
Lot15.66
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,236
Acreage6.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,700
23%
Improvement Value:$527,400
77%
Total Assessment$688,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,448+4.4%
2024$20,540-0.2%
2023$20,581+8.2%
2022$19,019+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$749,000
Sq Ft4,236DeedBook 3572, Page 161Recorded11/13/2020

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 3039, Page 104

Property Sale

Sale
$6,499,000
DeedBook 2742, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 2003