Skip to content

30 Glenn Terr

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block106
Lot36
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1.01

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage1,200
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,400
42%
Improvement Value:$152,600
58%
Total Assessment$263,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,198+4.4%
2024$7,851-0.2%
2023$7,866+0.5%
2022$7,824+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970