Skip to content

197-219 Fredon-Springdale

Fredon Twp, NJ 05218

Public Property

Last Sale Price
$766,000
Last Sale Date
Nov 29, 1990

Property Information

Block1301
Lot14.01
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage163.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$492,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$492,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$4,813-0.5%
1995$4,838+1.8%
1994$4,750+186.8%
1993$1,656+127.4%
Property History

Property Sale

Sale
$766,000
DeedBook 1768, Page 67