Skip to content

477 Ridge Rd

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block1301
Lot7
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page13

Building Details

Building Class18
Description1 1/2S F
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,719
Acreage3.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,300
31%
Improvement Value:$290,000
69%
Total Assessment$417,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,007+4.4%
2024$12,456-0.2%
2023$12,481+0.5%
2022$12,415+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,719DeedBook 3506, Page 521Recorded1/28/2019

Property Built

Built

Year Built: 1970