Skip to content

2 Lower Hill Rd

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Price
$379,000
Last Sale Date
Jul 26, 2004

Property Information

Block1401
Lot46
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1 S F
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,516
Acreage1.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,100
26%
Improvement Value:$301,600
74%
Total Assessment$407,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,708+4.4%
2024$12,170-0.2%
2023$12,194+0.5%
2022$12,129+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$379,000
DeedBook 2843, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1970