Skip to content

23 Scenic Dr

Newton, NJ 07860

Built 1969

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jan 13, 2021

Property Information

Block1401
Lot49
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage1,692
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,400
38%
Improvement Value:$184,700
62%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+4.4%
2024$8,868+2.9%
2023$8,618+0.6%
2022$8,571+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
Sq Ft1,692DeedBook 3596, Page 404Recorded7/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1969