Skip to content

21 Scenic Dr

Newton, NJ 07860

Built 1986

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Sep 4, 2019

Property Information

Block1401
Lot50
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage1,192
Acreage1.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,700
38%
Improvement Value:$183,400
62%
Total Assessment$297,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,261+4.4%
2024$8,868-0.2%
2023$8,886+0.5%
2022$8,839+6.1%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,192DeedBook 3531, Page 870Recorded9/18/2019

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 2018, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1986