Skip to content

206 Fredon-Springdale Rd

Newton, NJ 07860

Built 1988

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1401
Lot6.02
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningAR-2
Sq Footage1,842
Acreage3.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,200
33%
Improvement Value:$237,900
67%
Total Assessment$357,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,131+4.4%
2024$10,659-0.2%
2023$10,681+0.5%
2022$10,624+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1265, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1988