Skip to content

7 Oak Tree Rd

Newton, NJ 07860

Built 1970

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1401
Lot69
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage3,377
Acreage1.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,700
24%
Improvement Value:$337,600
76%
Total Assessment$444,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,849+4.4%
2024$13,262-0.2%
2023$13,289+0.5%
2022$13,218+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970