Skip to content

235 Willows Rd

Newton, NJ 07860

Built 1954

Last Sale Date
Dec 31, 2024

Property Information

Block1403
Lot5
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1S B
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage2,180
Acreage5.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,900
39%
Improvement Value:$204,700
61%
Total Assessment$335,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,461+4.4%
2024$10,018-0.2%
2023$10,038+0.5%
2022$9,984+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1954