Skip to content

1 Snook Rd

Newton, NJ 07860

Built 1984

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 17, 1999

Property Information

Block1404
Lot2
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1SF 2AG
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage1,587
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,900
32%
Improvement Value:$212,300
68%
Total Assessment$313,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,762+4.4%
2024$9,349-0.2%
2023$9,368+0.5%
2022$9,318+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1984