Skip to content

13 Francisco Dr

Newton, NJ 07860

Built 1987

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block1405
Lot8
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 2AG
Dwellings1
ZoningER-1
Sq Footage2,419
Acreage1.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
29%
Improvement Value:$257,000
71%
Total Assessment$363,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,333+4.4%
2024$10,853-0.2%
2023$10,875+0.5%
2022$10,817+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 2854, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1987