Skip to content

440 Rt 94

Newton, NJ 07860

Built 1790

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 27, 2023

Property Information

Block1601
Lot1
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S F
Dwellings1
ZoningTC
Sq Footage2,017
Acreage4.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,700
37%
Improvement Value:$174,800
63%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,587+4.4%
2024$8,224-0.2%
2023$8,240+0.5%
2022$8,196+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft2,017DeedBook 10278, Page 1237Recorded10/31/2023

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 1984, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1790