Skip to content

3 Schindler Ct

Newton, NJ 07860

Built 2002

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jul 14, 2022

Property Information

Block1601
Lot13.08
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,296
Acreage3.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$150,300
33%
Improvement Value:$302,000
67%
Total Assessment$452,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,098+4.4%
2024$13,501-0.2%
2023$13,528+0.5%
2022$13,456+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft3,296DeedBook 3643, Page 297Recorded7/18/2022

Property Sale

Sale
$438,221
DeedBook 2692, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 2002