Skip to content

1 Schindler Ct

Newton, NJ 07860

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$899,999
Last Sale Date
Jul 10, 2025

Property Information

Block1601
Lot13.09
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,884
Acreage6.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$159,700
27%
Improvement Value:$440,600
73%
Total Assessment$600,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,518+4.4%
2024$17,734-0.2%
2023$17,770+0.5%
2022$17,674+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$899,999
Sq Ft3,884DeedBook 10393, Page 287Recorded7/17/2025

Property Sale

Sale
$499,990
DeedBook 2662, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 2002