Skip to content

2 Farm Creek Rd

Newton, NJ 07860

Built 2003

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 28, 2012

Property Information

Block1601
Lot13.10
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,015
Acreage3.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,800
35%
Improvement Value:$285,000
65%
Total Assessment$436,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,615+4.4%
2024$13,038-0.2%
2023$13,065+0.5%
2022$12,995+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 3300, Page 221

Property Sale

Sale
$421,742
DeedBook 2763, Page 101

Property Built

Built

Year Built: 2003