Skip to content

14 Farm Creek Rd

Newton, NJ 07860

Built 2005

Last Sale Price
$629,900
Last Sale Date
Oct 6, 2005

Property Information

Block1601
Lot13.16
Qualifier---
CountySussex
MunicipalityFredon Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningAR-6
Sq Footage3,744
Acreage6.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$169,400
30%
Improvement Value:$391,500
70%
Total Assessment$560,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,483+4.4%
2024$16,743-0.2%
2023$16,777+0.5%
2022$16,687+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$629,900
DeedBook 2985, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 2005